38. W oże Narodzenie / Joanna Dobiech // Wychowawca. - 2012, nr 12, s. 28-29. 39. Zabawki na choinkę : scenariusz przedstawienia z okazji ożego Narodzenia / Ewa Sobczyńska // Biblioteka w Szkole. - 2018, nr 10, s. 32-33. SENARIUSZE ZAJĘĆ Rozdziały z książek: 1. zy człowiekowi potrzebna jest tradycja? / Maria Gudro-Homicka // W
Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat. Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości. Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r. Co to za scenariusze? Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje. Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych. Jak to działa? Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł. Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw. Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.
BOŻE NARODZENIE. zwyczaje, obyczaje, materiały repertuarowe dla szkół (zestawienie bibliograficzne w wyborze) Wydawnictwa zwarte. BACEWICZ, Sylwia Wiersze i inscenizacje dla przedszkolaków na cały rok / Sylwia Bacewicz. - Rzeszów : "Fosze", 2018. - 159 s. BARAŃSKA, KrystynaUroczystości szkolne w edukacji humanistycznej / Krystyna
Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci 4,5 – letnich Temat: W świątecznym nastroju. Cele ogólne: – Integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela. – Pogłębianie więzi rodzinnych w wyniku wspólnej pracy podczas wykonywania stroików świątecznych. – Poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Cele szczegółowe: Dziecko: -umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem -prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały -potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat -zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia – potrafi liczyć w zakresie 7 -rozwiązuje proste zadania z treścią -współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań – poprawnie nazywa kolory – posługuje się określeniami wielkości: mały, duży, średni. – wspólnie z rodzicem wykonuje ozdoby świąteczne Metody pracy: -praktyczne -słowne -oglądowe Formy pracy: -indywidualna -zbiorowa Środki dydaktyczne: Tamburyn , szablon choinki dla każdego dziecka, szablony bombek małych po 2 dla każdego dziecka, średnich po 3 dla każdego dziecka, po 2 duże dla każdego dziecka, paski bibuły w 5 kolorach po jednym dla każdego dziecka, gwiazdki, obrazki przedstawiające tradycje świąteczne, pompony. Przebieg zajęć: rodziców W świątecznym nastroju, Z uśmiechem radości. Witamy w przedszkolu, Przybyłych dziś gości. 2.” Mikołaj jedzie samochodem”- piosenka z pokazywaniem. „Świąteczne obrazki” – dzieci nazywają tradycje świąteczne przedstawione na obrazkach np.: choinka, karp, prezenty, Mikołaj, kolędowanie , dzielą wyrazy na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego. 4. Zabawa ruchowa „Ułóż bombki” Dzieci otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie, podczas przerwy w grze dzieci układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy i układają jedna dużą bombkę w tym samym kolorze. 5. Rozwiązanie zagadki „Choinka”. Zielona, z lasu wzięta, Wesoło nam z nią w święta. Igieł ma więcej od krawca, A nawet więcej od jeża. Zimą i latem taka sama, Zawsze zielona i świeża. dydaktyczne „Ubieramy choinkę”. Dzieci otrzymują w kopertach szablon choinki i bombek o różnej wielkości ( 2 małe, 3 średnie i 4 duże) układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania: – Czym różnią się bombki? -Ile jest wszystkich bombek? -Ile jest najmniejszych bombek? -Ile jest średnich bombek? -Ile jest najmniejszych bombek? Rozwiązanie zadania matematycznego: Marcin zawiesił na choince 2 małe bombki, 1średnie, 2duże. Ile jest wszystkich bombek na choince? Odp. Na choince wisi 5 bombek. Nauczyciel układa zadanie. ( dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.) Mama stroiła choinkę. Zawiesiła na niej 1 małą bombkę, 3 średnie i 2 duże. Jedna duża bombka spadla i się zbiła. Ile jest bombek na choince? „Wyprawa po choinkę”- opowieść ruchowa – zabawa z rodzicami (podkład muzyczny w tle). – Wybieramy się do lasu po choinkę – marsz z wysoko uniesionymi kolanami. – Jesteśmy już w lesie. Musimy teraz zachowywać się cicho. Mieszkańcy lasu nie lubią hałasu – dzieci zatrzymują się i przykładają palec do ust. – Rozejrzyjmy się za choinką! – dzieci rozglądają się, przykładają rękę do czoła, naśladują patrzenie przez lornetkę. – Popatrzcie! Tam widzę choinkę. Podbiegnijmy do niej – dzieci uderzeniami rąk o uda naśladują bieg. – Zabierzemy choinkę do przedszkola – ruch zabrania choinki na plecy. – Wracajmy – marsz z wysoko uniesionymi kolanami. „Śniegowe gwiazdeczki” – utrwalenie położenia gwiazdeczki w obrębie swojego ciała i w przestrzeni – przed sobą, za sobą, obok siebie, na głowie, na ręce, pod stopami. Zabawę powtarzamy kilka razy. Piosenka z inscenizacją – „ Na sanki” Przejście do drugiej Sali i wspólne wykonanie ozdób na choinkę. Opracowała : Agata Wnuczek Szkoła Podstawowa im. Wacława Rafalskiego w Ostrowie
Święta Bożego Narodzenia i ich tradycje to temat wielu zajęć grudniowych w szkole. Dzieci wykonują kartki świąteczne, śpiewają świąteczne piosenki i kolędy, uczą się ról na przedstawienia jasełkowe i na apele świąteczne. Scenariusz stara się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego lubimy święta Bożego Narodzenia? To pytanie
Katalog Joanna Nekanda-TrepkaUroczystości, Scenariusze"Świąteczne rozmowy" - scenariusz inscenizacji bożonarodzeniowej Scenariusz inscenizacji pt. "Świąteczne rozmowy" Dialog 1 -Halo! -Halo, słucham? -Cześć Paulina, tu Julia. -O! Julia! Co się stało, że do mnie dzwonisz? Przecież widziałyśmy się dzisiaj w szkole. -Ojej! Nic się nie stało, po prostu muszę się z kimś podzielić moją radością. -A z czego tak się cieszysz? -Oczywiście ze Świąt, a szczególnie z tego jednego, jedynego dnia w roku. -Masz rację. Na ten dzień tak strasznie się czeka. Piosenka "Jest taki dzień" Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski. Niebo-ziemi, niebu-ziemia. Wszyscy wszystkim ślą życzenia. Drzewa-ptakom, ptaki- drzewom. Tchnienie wiatru - płatkom śniegu. Dialog 2 -Cześć Dominika, co słychać? -A to ty Asia. Ach, wiesz ja już się nie mogę doczekać, kiedy Święty Mikołaj zacznie przynosić te prezenty. -Święty Mikołaj?! Dominika, w dzisiejszych czasach prezenty w każdym kraju przynosi kto inny. -Naprawdę? Co ty opowiadasz? -No tak, we Włoszech przylatuje na miotle Befana...Taka dobra czarownica, wiesz? (Wchodzi Befana z workiem prezentów) -Coś ty? Ale chyba coś w tym jest. Kiedyś moja ciocia ze Szwecji opowiadała mi o skrzacie - Gwiazdkowym Człowieczku. Wygląda jak krasnoludek i ma długą białą brodę. -I co? Ten krasnoludek też przynosi prezenty? -No tak. (Wchodzi Gwiazdkowy Człowieczek z workiem prezentów) Dialog 3 -Kamila! Słuchaj, jaki numer! Mówili przed chwilą w telewizji, że w Islandii prezenty przynosi 13 skrzatów. -Tak? I co przynoszą trzynaście razy więcej prezentów? Ale byłoby fajnie, nie? -No. Ale nie wiem dokładnie, ile tych prezentów...Ale pamiętam imiona trzech z nich, są bardzo śmieszne. -No jakie, powiedz wreszcie! -Jeden to "Wylizywacz Garnków". -No coś ty, to niemożliwe! -A drugi to "Złodziej Kiełbasy". A trzeci...niech no pomyślę...takie długie to imię...Chyba "Ten, który patrzy przez okno"! (Wchodzą skrzaty z workami prezentów) -Ale super! Fajnie byłoby spotkać takiego skrzata, chociaż trochę bym się bała. Przyzwyczaiłam się do naszego Mikołaja. A poza tym napisałam już do niego list. -Ja też. Poprosiłam go o starszego brata, bo starszej siostry mam już naprawdę dosyć. -A ja to bym chciała dostać hulajnogę. Piosenka "Kochany Panie Mikołaju!" Kochany Panie Mikołaju, my tak czekamy każdej zimy. Dlaczego zawsze Pan przychodzi do nas, gdy śpimy? Czy to już musi tak pozostać? czy to jest w księgach zapisane? Ja od prezentów bym wolała spotkanie z Panem. I wiem od dzieci, że z radością chciałyby słuchać Pana głosu. W mróz ogrzejemy Pana uszy - piosenką gorącą jak rosół. Hu!Hu!Cha!Hu!Hu!Cha! Nasza zima zła! Ale zima z Mikołajem jest pachnącym, ciepłym majem. Hu!Hu!Cha!Hu!Hu!Cha! Nasza zima zła! Ale zima z Mikołajem jest pachnącym, ciepłym majem. Zawsze bądź wśród nas! Mikołaju! Mikołaju! Mikołaju nasz! Dialog 4 -Halo!Halo! Karolina jesteś tam jeszcze? -Jestem, jestem...Coś tam przerywa w tym moim telefonie, a tyle razy prosiłam rodziców o nowy. -Daj spokój!Nie przesadzaj! Czy ty wiesz, że są na świecie dzieci, które na Święta wcale nie dostają prezentów? -Ojej! To okropne! -Kiedy o tym pomyślę, to od razu przypomina mi się ta historia o dziewczynce za zapałkami. (Wchodzi Andersen): "Działo się to w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Mimo, że panowała sroga zima, biedna mała dziewczynka wędrowała boso ulicami miasta...." Piosenka "Dziewczynka z zapałkami" Była mała dziewczynka z dalekiego przedmieścia Pan Andersen powiedział nam o niej. Sprzedawała zapałki, a nikt kupić ich nie chciał. Wyciągała zmarznięte dłonie. A ludzie szli, a ludzie szli Do swoich ciepłych domów I żaden z nich, i żaden z nich Tej małej nie dopomógł. Zapaliła zapałki - jedną, drugą i trzecią Ale ciepła nie dały dziewczynce Tylko sen jej przyniosły, sen o ciepłym mieszkaniu I o stole, co stał przy choince. A ludzie tam, a ludzie tam W tych domach mieli piece Cieplutki piec i pełen stół I drzewka pełne świeczek Była mała dziewczynka z dalekiego przedmieścia I na wietrze zgasła jak płomień Nikt jej nie wziął do domu, nikt dopomóc jej nie chciał A ja myślę, wciąż myślę o niej. Dlaczego nikt?Dlaczego nikt? Nie zabrał jej do domu? Dlaczego nikt?Dlaczego nikt? Tej małej nie dopomógł? Dialog 5 -Ale to smutne...Lepiej porozmawiajmy o czymś weselszym. -No to opowiem Ci, jak w zeszłym roku przed Świętami przyszli do nas kolędnicy. Śpiewali, tańczyli i okropnie się wygłupiali. Anioły tak wywijały, że aż jednemu urwało skrzydło. Myślałam, że pęknę ze śmiechu! Piosenka "Kolędnicy - wędrownicy" Kolędnicy - wędrownicy z gwiazdą na patyku. Pogubili wszystkie nutki ze starych śpiewników Kolędują na gitarze, rock and roll'a niosą w darze Rock and roll'a niosą w darze!Hej! Rock, rock, rock. Dobry rok. Rock, rock, rock. Dobry rok. Dzieciątko w Betlejem do świata się śmieje. Światło, światło, światło idzie w mrok! Święty Józef nic nie mówi, tylko myśli sobie: Znacznie ciszej na fujarkach grali pastuszkowie, ale trudno, niech już będzie, niech tam grają po kolędzie. Niech tam grają po kolędzie! Hej! Rock, rock, rock... Roztańczyły się anioły z wysokiego nieba. Wszystkie tańczą rock and roll'a. Panie Boże, przebacz! Ale dzisiaj tak wesoło, wszystkim ludziom i aniołom. Wszystkim ludziom i aniołom! hej! Rock, rock, rock... Dialog 6 -Słyszałaś, co śpiewali? "Dzieciątko się śmieje". Ale nie zawsze było mu tak wesoło. -Czy ty wiesz, gdzie on się urodził? W stajni! A jego mama nie miała dla niego ubranek, ani pampersów! Wyobrażasz to sobie? Kolęda "Jezus malusieńki" Jezus malusieńki Leży wśród stajenki Płacze z zimna Nie dała Mu matusia sukienki -No i co było dalej? -Och, wiesz....każda mama zawsze sobie poradzi. Wiesz, co zrobiła? Otuliła synka siankiem... Piosenka "Dziś w stajence" Dziś w stajence mały Jezus się narodził I pobożne swoje małe rączki złożył Chociaż jest maleńki błogosławi już Wszystkim, którzy zaśpiewali Mu. Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś Niech kolęduje z nami cała ziemia Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś Niech kolęduje z nami cały świat. Dialog 7 -Wiesz, mój pies wczoraj pogryzł moją ulubioną książkę, tą o Kubusiu Puchatku. -Szkoda...Fajna była! Ale wiesz co? W noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem, to może ci wytłumaczy, dlaczego to zrobił. -No! A ty może wreszcie dowiesz się od swojego kota, dlaczego ciągle przede mną ucieka. Piosenka "O mówiących zwierzętach" Kiedy już nad stajenką księżyc błysnął jak grosik Przyszło zwierząt kilkoro Pana o łaskę prosić Przyszła krowa łaciata i koń wielce strudzony A pies - wierny przyjaciel, niskie złożył pokłony. Wielbłąd, lew i osiołek - każdy prośbę przedstawia Żeby chociaż raz w roku z ludźmi mogło rozmawiać Odtąd w każdą Wigilię wszystkie Boże stworzenia Mogą ludziom wyjawić swe najgłębsze marzenia Dialog 8 -Ania, a słyszałaś, że Kasia z III "d" spędza Święta u cioci z Australii. I zamiast cieszyć się z padającego śniegu, będzie świętowała na plaży w stroju kąpielowym. Śmieszne, co? -Tak, ale tam Boże Narodzenie zaczyna się w samym środku wakacji. Kiedy u nas jest zima, u nich są straszne upały. -A czy wy już kupiliście choinkę? My właśnie idziemy z tatą kupić drzewko. Nie mogę już się doczekać! -My już mamy choinkę! Zaczęłyśmy ją z mamą ubierać już wczoraj. Jest bardzo piękna... Piosenka "Choinka" Przyniosły krasnoludki choinkę ubraną w nutki Wesoło srebrem dzwoniące, jak bombki błyszczące... Dialog 9 -Wiesz, z tymi choinkami to bardzo skomplikowana sprawa. Podobno nie wszędzie na świecie ludzie ubierają choinki tak jak my. -Tak, zgadza się. Koleżanka mojej mamy mieszka w Danii. Tam ubierają choinki w małe duńskie flagi. -A słyszałaś, żeby zamiast choinki ozdabiać lampkami kaktusy? -No coś ty! To niemożliwe! -No tak. W Ameryce, w Arizonie rosną ogromne kaktusy, które w Święta są takimi choinkami. -Śmiesznie byłoby wyciągać prezenty spod kaktusa. -No. Ale muszę już kończyć. Mamy jeszcze mnóstwo pracy przed Wigilią. Piosenka "Świetlista kolęda" Na Święta zapraszamy jodełkę zieloną Rozbłysną na niej światła-złociście, wesoło. Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok Z uśmiechem nas wita w progu Nowy Rok Dzielimy się opłatkiem, dzielimy piosenką Zatańczą złote bombki - radośnie i lekko. Kolęda świetlista... Na sankach rozwieziemy świąteczne życzenia By wszystkim się spełniły najskrytsze marzenia. Kolęda świetlista... Dialog 10 -Cześć Ola! Jak tam przed Wigilią? Pomagasz mamie w kuchni? -Tak, właśnie lepimy pierogi. -A czy wy robicie wszystkie 12 potraw? -No coś ty, to strasznie dużo pracy, a poza tym, kto by to wszystko zjadł? -Jak to kto? Cała rodzina. -Za dużo roboty. Moja ciocia z Anglii robi na Wigilię tylko indyka z kasztanami. -A słyszałaś, że w Norwegii, w czasie Świąt objadają się pieprzowymi ciasteczkami. Babcia mi mówiła. Ciekawe, jak one smakują? -Może upieczemy je kiedyś? -Świetny pomysł. To do zobaczenia i Wesołych Świąt. -Wesołych Świąt!Pa! Piosenka "Już porządek" Już porządek jest w mej szafie Mama okna umyła Teraz w całym domu pachnie Niedługo Wigilia Święta, Święta dużo nas przy stole Jeść będziemy smakowite dania Święta, Święta nie zabraknie kolęd Złe humory znikajcie To czas pojednania Dialog 11 -Słuchaj, muszę już kończyć. O Harrym Potterze opowiem Ci kiedy indziej. Mama ciągle zagląda do mojego pokoju i pyta, kiedy jej pomogę. Przecież nie mogę teraz pomagać, bo rozmawiam przez telefon. Ale wybaczam mamie to zniecierpliwienie. W ogóle z okazji Świąt postanowiłam wszystkim wszystko wybaczyć. -Wiesz....ja tez...Tobie wybaczam, że wczoraj pokazałaś mi język. Naszej pani też wybaczam, że nie ustawiła mnie w pierwszej parze, kiedy szliśmy do "Pleciugi". -A ja myślę, że z okazji Świąt musimy też przeprosić kilka osób. Ja chyba przeproszę Tomka, że go przezywałam. -A ja przeproszę mamę, za to że...No po prostu za wszystko. Ale teraz naprawdę muszę już kończyć. I przy okazji życzę Ci Wesołych Świąt. "Pieśń o pokoju" Ten szczególny dzień się budzi Niosąc ciepło w każdą sień To dobroci dzień dla ludzi Tylko jeden w całym roku taki dzień Zmierzchem błyśnie w nas promienna Gasząc w sercach naszych złość I nadejdzie noc pojednań Tylko jedna w całym roku taka noc Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa Przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak. Opracowanie: Joanna Nekanda-Trepka Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Jasełka Przedszkolne Jasełka na Boże Narodzenie Jasełka – Bóg się rodzi w naszym sercu JASEŁKA dla Dzieci Jasełka – A oni Cię nie poznają Apel – Tajemnica Bożego Narodzenia Jasełka – Betlejem to My sami Jasełka – Betlejemska dobranocka Bożonarodzeniowa szopka w wykonaniu dzieci Jasełka Bożonarodzeniowe dla uczniów
Wołek i osiołek - jasełka - teatrzyk cieni - występują lalki (tła do projekcji + wół i osioł) Proponowane Jasełka pomyślane są jako teatrzyk chiński/cieni, w którym dzieci poruszają lalkami, same będąc ukrytymi za ekranem poniżej jego dolnej krawędzi. Z tyłu, z projektora wyświetlane są obrazy, a poruszane lalki rzucają cień na prześwitujący ekran. Scenariusz ma tą zaletę, że dzieci nie muszą znać tekstów na pamięć - kto inny może poruszać lalką, a kto inny czytać tekst (zza ekranu). Wadą jest potrzeba zaciemnienia sali oraz wykonanie lalek i strony technicznej przedsięwzięcia. Jasełka z babą i babcią - scenariusz Scenariusz klasycznych (ludowych) Jasełek w 4 aktach/odsłonach pisanych tekstem rymowanym, łatwym do zapamiętania, ale role nie są zbyt krótkie. Scenografia dość rozbudowana. Wydaje się odpowiedni zarówno dla dzieci od 3 klasy szkoły podstawowej, jak i - w odpowiedniej aranżacji - dla gimnazjum. Tekst przygotowany do druku dwustronnego na arkuszach A4 jako zeszyt. Wewnątrz scenariusza dodatkowa informacja. Jasełka w piekle - scenariusz na Boże Narodzenie Scenariusz krótkiego przedstawienia dość zabawnych Jasełek, których akcja odbywa się w... piekle. Jasełka były przedstawiane (z powodzeniem) przez klasy 3-6 szkoły podstawowej. Tekst został przygotowany do wydruku jako zeszyt/książka (tzn. po wydrukowaniu dwustronnym i złożeniu kartek na pół powstaje zeszyt formatu A5). Pozostałe informacje znajdują się wewnątrz scenariusza. Trzy duchy. Współczesna opowieść wigilijna - scenariusz przedstawienia Przedstawienie oparte na Opowieści Wigilijnej Dickensa nadające się do wystawienia w szkole podstawowej i/lub gimn. Paczka zawiera efekty dźwiękowe wymienione w scenariuszu (utwory pozostałe do zdobycia we własnym zakresie). Scenografia bardzo prosta. Przy dobrej oprawie świetlnej i akustycznej robi duże wrażenie. Widzowie mają szansę zatrzymania się i zagłębienia w sens życia. Spektakl był wystawiany gościnnie przez dzieci ze szkoły podstawowej... zamiast kazania (podczas rekolekcji). Do stajenki - jasełka cieniowe - scenariusz jasełek wraz z obrazami do wykonania teatrz Scenariusz klasycznych jasełek (6 scenek) do wykonania w technice "chińskie cienie". Spektakl był z powodzeniem wykonany przez dzieci kl. 2-6. W tej wersji zamiast lalek występowały dzieci (wszyscy ustawieni profilem). Do takiego przedstawienia potrzebna jest w miarę zacieniona sala, projektor DLP/LCD (a nawet rzutnik slajdów), przeźroczysty jasny ekran (3mb) i kilka metrów wolnej przestrzeni po przeciwnej stronie ekranu względem widowni. Proste obrazy do projekcji tylnej są w pliku. Materiały dla ucznia - projekt w gimnazjum z okazji Świąt Bożęgo narodzenia To instrukcja dla ucznia, jak pracować metodą projektu, zawiera karty pracy, ankietę, ewaluację oraz wskazówki, co każdy z zespołów przygotowujących akademię na Boże Narodzenie powinien wykonać. Uczniowie z Samorządu Szkolnego przychylnie potraktowali możliwość takiego przygotowania tzw. jasełek, które stają się wtedy ich osobistym dziełem. Ponownie dziękuję p. Danucie Młyńskiej z SP w Redzikowie z inspirację. Dyplom w konkursie Boże Narodzenie w Piśmie Świętym Dyplom przygotowany przeze mnie na konkurs "Boże Narodzenie w Piśmie Świętym", który był przeprowadzony w klasach gimnazjalnych. Celem konkursu było zapoznanie się uczniów z fragmentami Pisma Świętego dotyczącymi Bożego Narodzenia. Jasełka żartobliwe - scenariusz Pozwalam sobie przesłać Państwu kolejny scenariusz przedstawienia jasełkowego, które rokrocznie przedstawiam z dzieciakami ze scholi "Boże Echo" z par. św. A. Boboli w B-stoku. Mam nadzieję, że ten - ostatni jak na razie - czyli z ubiegłego roku - również się Państwu spodoba. Życzę powodzenia w wystawianiu, a jako "prawa autorskie" proszę o podanie mnie jako autora tegoż scenariusza.; Ja zaś nazywam się Karol Konrad Masztalerz. O Bogu co ukrył się w sianie - scenariusz jasełki Tekst jasełek napisany wierszem na podstawie dwóch opowiadań Bruno Ferrero pasterza oraz Jak źdźbło słomy. Wzbogacony pastorałkami i kolędami oraz układem tanecznym. Słowa piosenek i akordy są podane w śpiewniku dołączonym do tekstu. To jest strona listy wyników: strona 22 z 48.
Scenariusz przedstawienia o zdrowym odżywianiu. Tytuł: O Dyziu i bolącym brzuszku, czyli jak zdrowo się odżywiać. Dyzio – gruby, ociężały, umorusany na twarzy po poprzedniej kolacji, pod pachą ma poduszki. Może być ubrany w dres lub piżamę, które mają na sobie plamy. Materac lub koc.
Temat zajęć Tajemnicze drzewko Cel ogólny Wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o poznawanie historii choinki i tradycji jej ubierania Cele operacyjne Dziecko ma świadomość istnienia historii i tradycji choinki bożonarodzeniowej; rozpoznaje ozdoby choinkowe tradycyjne i współczesne; naśladuje ruchem w zabawie czynność ścinania, noszenia choinki; składa, wycina, konstruuje Metody Pogadanka, pokaz, inscenizacja, praktyczne działanie Formy pracy Indywidualna, zbiorowa Środki dydaktyczne Ilustracje przedstawiające różne choinki, opowiadanie Wyprawa po choinkę F. Kobryńczuka, zagadka, ozdoby choinkowe dawne i współczesne, prawdziwa choinka, płyta CD z piosenką, kartka A4, zielony karton, klej, nożyczki, mały nożyk Czas trwania 30–45 min POLECAMY Przebieg zajęć Powitanie dzieci Dzieci stoją w kręgu, nauczyciel śpiewa słowa: Dzień doby, mówię dzieciom i witam wszystkich was, podajmy sobie rączki, a ja przedstawię was. A następnie, podchodząc do każdego dziecka, śpiewa piosenkę: To jest (imię dziecka), tra la la la la (dzieci klaszczą trzy razy w ręce), serdecznie witam (imię dziecka), hopsa, hopsasa (dzieci trzymając ręce na biodrach, podskakują trzy razy). Nauczyciel powtarza słowa do momentu, aż przywita wszystkie dzieci. Zagadka Nauczyciel czyta dzieciom zagadkę i mówi: Posłuchajcie i odgadnijcie, o czym będziemy dziś rozmawiać. Zielona, z lasu wzięta, wesoło nam z nią w święta. Igieł ma więcej od krawca, a nawet więcej od jeża. Zimą i latem taka sama, zawsze zielona i świeża. Zabawa kształtująca myślenie przyczynowo-skutkowe „Skąd ona jest?” Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje różnych choinek: w lesie, rosnącej na podwórku, stojącej w domu, ubranej w ozdoby świąteczne, przystrojonej tylko lampkami itp. Następnie zadaje dzieciom pytania: – Czym różnią się te drzewka od siebie? – Jak myślicie, skąd biorą się choinki? – Dlaczego dekorujemy choinkę na święta Bożego Narodzenia? – Dlaczego przystrajamy choinkę bombkami i światełkami? – Co ma oznaczać choinka? – Czy lubicie ubierać choinkę? Opowiadanie Wyprawa po choinkę F. Kobryńczuka (lub inna opowieść) Nauczyciel na podsumowanie pogadanki czyta dzieciom. Po zakończeniu opowiadania prowadzi rozmowę na temat treści utworu. Zabawa dydaktyczna „Ubierz dobrze choinkę” Nauczyciel przywiesza na tablicy dwa duże kartony z choinkami i napisami: „Choinka dawniej”, „Choinka teraz”. Następnie rozkłada na dywanie ozdoby świąteczne, takie jak: suszone owoce, ozdoby ze słomy, papierowe łańcuchy, pierniki, bombki szklane, bombki plastikowe, łańcuchy błyszczące, światełka, świeczki, korale, cukierki itp. Prosi dzieci o wybranie i przyczepienie na właściwej choince ozdób, których używano dawniej, i ozdó... Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów Co zyskasz, kupując prenumeratę? 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu" Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online Możliwość pobrania materiałów dodatkowych ...i wiele więcej! Sprawdź
Sen - scenariusz przedstawienia na Boże Narodzenie. Anna Jezierska. Żerków Scenariusz "Dnia Kobiet" na wesoło w klasie VI podczas zajęć online. Ewelina
Gminne Przedszkole w Strażowie
GZ5xCoo. 8i6lh4xsno.pages.dev/3058i6lh4xsno.pages.dev/88i6lh4xsno.pages.dev/1518i6lh4xsno.pages.dev/518i6lh4xsno.pages.dev/338i6lh4xsno.pages.dev/1648i6lh4xsno.pages.dev/1388i6lh4xsno.pages.dev/1668i6lh4xsno.pages.dev/73
boże narodzenie scenariusz przedstawienia na wesoło